RSS Feed

Błędy w wychowaniu dziecka

11 września 2012 by admin

Wpływ członków rodziny na dziecko – rola matki.

Szczególną pozycję w wychowaniu dziecka przypisuje się matce. Wynika to z mniemania, iż mama jest osobą najbardziej znaczącą w życiu każdego dziecka. Relacje między nią i dzieckiem mogą mieć wpływ na całe jego życie. Najistotniejszą wartością tego stosunku jest miłość macierzyńska. Warunkuje ona stabilność emocjonalną oraz niezbędne poczucie bezpieczeństwa. Według psychologów wpływ matki na dziecko rozpoczyna się już w momencie poczęcia i trwa nieustannie przez całe życie dziecka.

wychowanie dzieciKażdy błądzi – a rodzice chyba najbardziej.

Błędy rodziców szczególnie mocno wpisują się w pamięć trwałą dzieci. Tyczy się to zwłaszcza błędów czynionych we początkowych stadiach życia dziecka. Pomyłki wychowawcze rodziców to poważne zaburzenie oczekiwań, dystans emocjonalny wywołany rozbieżnością między oczekiwaniami kierowanymi wobec rodziców, a realnym ich postępowaniem.

Rodzic nadopiekuńczy.

Czyli rodzice, którzy gromadzą wokół swoich dzieci nadmiar dóbr: zabawek, przedmiotów, jednocześnie wykluczają możliwość samodzielnego zdobywania i użytkowania ich przez własne dziecko. Tacy rodzice rozwiązują za dzieci wszystkie problemy usuwając wszystkie przeszkody z ich drogi (rozwiązują zadania domowe, konflikty społeczne). Niedostrzegając, że te wszystkie działania są niekorzystne z punktu widzenia przystosowania do życia w społeczeństwie ich ukochanego – „ululanego dzidziusia”. Często taka nadmierna opieka łączy się z brakiem krytyki własnego dziecka, które jest tylko nagradzane i wychwalane niezależnie od swoich poczynań.

Rodzice odrzucający swoje dziecko.

Przeciwstawne zachowania do rodziców nadopiekuńczych. Rodzice chłodni uczuciowo – generujący dystans między dzieckiem a sobą. Nie pozwalają mu się do siebie zbliżyć emocjonalnie. Nie okazują dziecku uczuć – ciepła rodzicielskiego. Dziecko w takim przypadku jest bardzo często surowo karane. Dziecko w takich relacjach nie czuje się bezpiecznie i musi liczyć jedynie na własne małe siły.

Wychowanie własnego dziecka.

Wychowanie dzieci to proces ciągły – a nie jedna wychowawcza rozmowa. To trudne bardzo długie wyzwanie. Trzeba być  cierpliwym wychowawcą, uczciwym względem dziecka i siebie obserwatorem, tak aby nie skrzywdzić najdroższej sobie małej osoby.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 9.8/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: +3 (from 3 votes)
Błędy w wychowaniu dziecka, 9.8 out of 10 based on 5 ratings

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


− 1 = zero

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>